4 Şubat 2013 Pazartesi

Yüzdeki Siğil Nasıl Geçer

Yüzde çıkan siğiler en rahatsız edici siğil çeşitlerinin  başında gelir. Saklıyamadığımız için estetik açıdan hemen fark edilen kötü görünümlü oluşumlardır. Bağışıklı sistemini aşan hpv virüsünün bir çeşidinin vücuda girmesiyle oluşur.

Yüzde Çıkan Siğiller Nasıl Bulaşır?

Siğilin her çeşidi gibi yüzdeki siğiller de bulaşıcıdır. Özel eşyaların ortak kullanımıyla, öpüşmeyle, makyaj malzemesi gibi eşyalarla birinden diğer kişiye geçebileceği gibi vücudun bir bölgesinden diğer bölgelerine de yayılabilir.

Ten renginde, pembemsi yada kahverengi çıkıntılar halinde görülür. Bazı durumlarda benle siğil birbirine karıştırılır ve fark edilmesi zor olabilir.  Yüzde genellikle yanaklarda, erkeklerde özellikle sakal diplerinde susam tanesi şeklinde kabartılar olur. Fark edilmesi zordur. Kaşıntı, ağrı gibi belirtiler göstermez. Tıraş oldukça kesilen yerlerden yüzün diğer bölgelerine sıçraması olasıdır. Yüzlerce sayıya ulaşabilir. Yüze yapılan ağda, sir gibi işlemler virüs için kapıyı açan bulaşma yollarındandır.  Okula giden çocuklar da siğili birbirlerine kolaylıkla bulaştırıyorlar.

Yüzdeki siğil nasıl geçer?

Yüzdeki siğiller dahil olmak üzere tüm siğil çeşitlerinin tıpta kesin tedavi yöntemi yoktur. Bitakım yöntemlerle siğil yok edilmeye çalışılsada ya iz kalır yada nüks olayları sıklıkla yaşanır. Bunun yanı sıra alternetif bitkilerle yapılan tedavilerinde başarı oranı yüksektir.  Detaylı bilgi için Bitkisel siğil tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz...


1 yorum:

aslı güngörmüş dedi ki...

benim çocuğumun yüzünde siğil çıktı. henüz 6 yaşında cildi çok taze asit içerikli ilacların cildine zarar vermesinden korkuyorum. bakalım bazı btkileri denemek stiyorum kimyasallardan iyidir diye düşünüyorum.